A The American Journal of Epidemiology c. tudományos folyóiratban arról olvashatunk, hogy nagyszámú vizsgált személy kutatási adatai alapján a depresszió nem növeli szignifikánsan a daganatos betegség kialakulásának kockázatát.
De ha valakinél megállapítják a rákbetegséget, akkor a diagnózis közlés után 6-8 héttel (alkalmazkodási szakasz) már nem “indokolt” a depresszív tünetek jelenléte. Ha pszichológiai/pszichiátriai vizsgálattal megállapítható a depresszió, illetve a fokozott szorongás, akkor feltétlenül érdemes szakembert felkeresni. Ugyanis a nem diagnosztizált, nem kezelt hangulatzavar negatív hatással van a gyógyulási folyamatra.
10 évig dolgoztam a Nyéki úti pszichiátriai osztályon, ahol több szakember kimondottan foglalkozott a depresszióval küzdő betegek kivizsgálásával és gyógykezelésével. Egy évtized alatt nem tapasztaltam, hogy bármelyik depressziós betegnél kialakult volna rákbetegség is.
Onkológiai tapasztalataim alapján a kivizsgálással egyidőben célszerű pszichoszociális szűrésben is részt venni (“belső portré”) az esetleges hangulatzavar megállapítása érdekében. Sajnos kevés helyen dolgozik onkológiai szempontból is képzett mentálhigiénés szakember, de azért megtalálhatók Budapesten is, vidéken is a gyakorlati tapasztalattal rendelkező pszichológusok és pszichiáterek. Indokolt esetben érdemes felkeresni őket!
Eredeti hír:
www.sciencedaily.com/releases/2013/10/131001105104.htm